Фудбал
9. February 2018 - 13:28

Фудбалер на Јунајтед обвинет за „местење“

Откако шпанското обвинителство објави дека е подигнато обвинение против Андер Ерера за учество во местење на фудбалскиот натпревар Сарагоса-Леванте во 2011 година, играчот од средниот ред на Манчестер Ј. ги отфрли сите обвиненија.
На тој натпревар Сарагоса победи со 2-1 и се спаси од испаѓање од првата шпанска лига а испадна Депортиво Ла Коруња.
Под истрага се уште 5 играчи од тогашниот тим на Сарагоса меѓу кои и капитенот на Атлетико Мадрид Габи Фернандез кој постигна два гола на тој  меч
Антикорупцискиот одел во шпанското обвинителство објави документ според кој Сарагоса им платила 965 илјади евра на фудбалерите на Леванте за да го загубат мечот.