Свет
10. August 2022 - 8:39

ФТ: Велика Британија би можела да остане без вакцини против мајмунски сипаници на крајот на месецот

Во рок од две до три недели, Британија ќе остане без вакцини против мајмунски сипаници, бидејќи земјата има само нешто повеќе од 8.300 дози, објави лондонски Фајненшл Тајмс.

Испораките на нова серија од 100.000 дози нема да продолжат пред крајот на септември, се вели во публикацијата, цитирајќи писмо од Националната здравствена служба. Минатата недела агенцијата соопшти дека има „рани знаци“ дека епидемијата на мајмунски сипаници се проширила низ целата земја и нејзиното ширење сега забавува.

Во јуни, британските власти препорачаа на мажите кои се хомосексуалци или бисексуалци и се изложени на поголем ризик да им се понуди вакцината, бидејќи епидемијата на болеста добива на интензитет главно во Европа. Од 4 август имало 2.768 потврдени случаи во Велика Британија. Минатиот месец, Светската здравствена организација ги прогласи мајмунските сипаници за „вонредна состојба за јавно здравје од меѓународен интерес“, највисок степен на опасност.