Свет
3. November 2017 - 15:37

ФСБ осуети екстремистички напад во Москва

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси четири лица поради сомнение дека планирале да извршат напад во Москва на Денот на единството. 

ФСБ наведе дека уапсените лица се припадници на групата „Артпадготовка“ (Артилериска подготовка), чиј основач е главниот опозициски активисти Вјачеслав Маљцев. 

Службата соопшти дека наводно лицата планирала за време на викендот, кога ќе биде одбележан празникот, да фрлаат запаливи бомби врз административните згради и да извршат напад врз руската полиција со цел да предизвикаат масовен бунт.