Loading Video...
Фудбал
2. August 2019 - 16:21

Французинката Фрапар ќе биде главен судија на Суперкуп дуелот меѓу Ливерпул и Челзи

Французинката Стефани Фрапар, ќе испише историја во светскиот и европски фудбал. 
 
Таа ќе биде првата дама која ќе ја дели правдата на натпревар во машка конкуренција,а  кој е под капата на УЕФА и тоа за трофеј. 
 
Имено 35-годишната Французинка, ќе биде главен судија на претстојниот УЕФА Суперкуп што ќе се игра на 14 август во Истанбул, каде ќе се сретнат англиските ривали Ливерпул, како победник во Лигата на шампионите и лондонски Челзи кој триумфираше во Лига Европа. 
 
Фрапар, која го носи знакот на ФИФА од 2009-тата година, го судеше финалето од Светското првенство за жени помеѓу Холандија и САД минатиот месец во Франција. 
 
Инаку од 2011-тата таа суди во Третата, а од 2014-тата и во Втората машка француска лига, а од април годинава Фрапар ја дели правдата и на натпреварите во елитната Лига 1.