Свет
2. August 2021 - 8:40

Францускиот синдикат на новинари го осуди нападот врз слободата на медиуми за време на демонстрациите против рестриктивните мерки

Францускиот синдикат на новинари ги осуди нападите врз слободата на медиумите во земјата за време на демонстрациите против воведувањето на здравствените пропусници.

– Новинарите ја извршуваа својата работа, медиумите беа цел, слободата на медиумите повторно е загрозена на 31 јули за време на демонстрациите против здравствените пропусници во Франција, се наведува во соопштението на Францускиот синдикат на новинари.

За време на протестите на канцелариите на неколку медиуми се напишани навредливи пораки, а двајца новинари на агенцијата Франс прес (АФП) беа навредувани, плукани и им се вршеше притисок да прекинат да известуваат од собирот.

Француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека за време на третите по ред демонстрации против воведувањето на специјални пропусници за коронавирус, повеќе од 200.000 луѓе протестираа низ Франција, а приведени беа 72 лица.