Loading Video...
Ракомет
28. July 2019 - 18:25

Франција е Светски младински ракометен шампион

Репрезентацијата на  Франција е новиот Светски младински ракометен шампион. 

Во финалето на првенството за ракометари до 21 година „Триколорите“  беа подобри од нивните врсници од Хрватска  кои ги совладаа со 28-23 

Бронзениот медал и припадна на селекцијата на ЕГИПЕТ убедливо со 37-27 славеше против Португалија.