Ракомет
29. January 2017 - 21:07

Франција 2017: Никола Карабатиќ МВП

На Светското првенство во ракомет што се одржа во Франција, златото го освои домашаната репзенетација, а признанието МВП му припадна на бекот на „триколорите“ Никола Карабатиќ.

Во најдобрата седморка се наоѓаат:

Голман: Винсен Жерар (Франција)

Лево крило: Џери Толбринг (Шведска)

Лев бек: Сандер Сагосен (Норвешка)

Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)

Десен бек: Недим Ремили (Франција)

Десно крило: Кристијан Бјорнсен (Норвешка)

Кружен напаѓач: Бјарте Мирхол (Норвешка)