Тенис
22. September 2016 - 19:16

Финале за Ѓорческа во двојки на фјучрсот во Франција

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа заедно со Дијана Марцинкевича од Летонија да се пласираат во финалето на фјучрсот што се игра во францускиот град Сен Мало. Македонско-летонската комбинација предмалку во два сета ги победија првите носителки Пратана Томбаре од Индија и Марина Заневска од Украина. Двата сета Шорческа и Марцинкевича ги добија во тај брекот со 7:4 (прв сет) и 7:5 (втор сет) искористувајќи ја дури петтата меч топка.

Противничките во финалето дополнително ќе бидат познати бидејќи на вториот дел од „костурот“ се играат мечевите од четвртфиналето.
Финалето ќе се игра во недела не пред 15:30 часот, односно по финалето во сингл. Причината поради која финалето е во недела е тв преносот.