Македонија
21. October 2020 - 14:22

Филипче: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за нова комисија е целосно неиздржано

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ за формирање нова специјална комисија за борба против Ковид 19,  која ќе ја избира Собранието, е само начин да се прикаже наводна грижа и конструктивност, а всушност тој предлог е целосно неиздржан.

–  Во Комисијата за заразни болести членуваат врвни професионалци, експерти во својата област. Од почетокот на кризата, сите одлуки, препораки и мерки на Комисијата за заразни болести се носат врз издржани епидемиолошки анализи и единство во интерес на заштитата на здравјето на граѓаните. Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести и новите мерки за превенција од понатамошно ширење на вирусот. Ова е смислен и тенденциозен обид за дневно-политички поени кој директно го загрозува здравјето на населението, напиша Филипче на Фејсбук.

Од почеток на ковидкризата во земјата, наведува тој, од опозицијата не видовме ништо друго освен неконструктивно делување, опструкции и критики кон сите кои даваат максимални напори во справување со вирусот во земјата.

– Имено, токму заменичката министерка за финансии во техничката влада од редовите на ВМРО-ДПМНЕ со месеци го одолговлекуваше и воопшто не го ни потпиша заемот од Светска Банка и со тоа практично го запре процесот на спроведување на проектот за брзо дејствување против последиците од кризата предизвикана од ковид-19. Заемот беше наменет за поддршка на здравствениот систем и подготовка на дополнителни болнички капацитети за есенскиот бран, кој ние го најавивме, а сега и се соочуваме со истиот. Уште една во низата постапки со кои тие ја потврдуваат својата деструктивна политика и фактот дека последното нешто на што размислуваат е здравјето на граѓаните е постојаното дискредитирање на Комисијата за заразни болести, омаловажувајќи ја и експертизата на членовите и нивниот труд во справувањето со кризата, напиша министерот Филипче.

Тој повика на разум и одговорност и јавното здравје да е над партиските интереси. – Вирусот не чека, мерките мора да се донесат во најкус можен рок, напиша Филипче. 

Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението од...

Posted by Венко Филипче on Wednesday, October 21, 2020