Ракомет
31. October 2016 - 18:34

Филип Лазаров: На домашен терен сме фаворити

Машката ракометна репрезентација од среда ги почнува квалификациите за ЕП 2018 во Хравтска. Амбициите на нашиот тим се секако продолжување на континуитетот и учество на уште едно големо натпреварување. 

Во првите два дуела од групата Македонија ќе игра во среда против Украина во Скопје и во сабота во Плзен против Чешка.
Во пресрет на дуелот со Украина Филип Лазаров ни изјави:
- Со максимална концентрација мора да влеземе во ској натпревар, особено во првиот. Украина е солидна репрезентација со добри резултати. но, во Скопје ние сме фаворити и одиме на победа. Имаме 2-3 дена за подготовки за овој дуел и потоа и малку и за следниот со Чешка на гости. Во овие квалоификации секој натпревар е важен и затоа дома мора да се победува пред се. Влегиваме во позитивни мисли со надеж дека и крајот ќе биде успешен во квалификациите.