Loading Video...
Кошарка
7. May 2022 - 11:38

Филаделфија и Бостин намалија на 1-2 во дуелите со Мајами и Феникс

 
Екипите на Филаделфија и Далас намалија на 1-2 во победи во дуелите против Мајами и Феникс , од полуфиналната серија по конференци во НБА плејофот. 
 
Домашниот терен и овојпат се покаќа како предост, па Филаделфија сега со поддршката на сојот најдобар играч Ембид го победи мајами со 99-79. Ембид кој ги пропушти првите две средби на оваа оствари дабл-дабл ефект со 18 поени и 11 скокови беше трет стрелец во победничката екипа за која Грин и Макси постигнаа во 21. 
 
Во Западната конференција Џејлен Брансон и Лука Дончиќ кому му недостасуваше една асистенција за трипл-дабли го предводеа Далас со триумфот над Феникс со 103-94. Брансон постигна 28 поени, а Дончиќ средбата ја заврши со 26 поени, 13 скокови и 9 асистенции. 
 
И следните два меча меѓу овие тимови ќе се играат во Филаделфија и Далас. 
 
Вечерва на програмата се третите дуелите меѓу Милвоки и Бостон, кои ќе играат од 21 часот и 30 минути, одосно Голден Стејт и Мемфис чиј дуел е во терминот од 2 часот и 30 минути по полноќ.
 
Резултатот на овие тимови во меѓусебните дуели е 1-1 во победи.