Фудбал
10. January 2017 - 10:07

ФИФА: Роналдо е фудбалерот на 2016 година

Фудбалерот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Португалија, Кристијано Роналдо, е прогласен за најдобар во светот во изборот на ФИФА. Португалецот претходно ја доби и „Златната топка“ на France Football со што само ја потврди доминацијата во 2016-та, во која ја освои Лигата на шампионите и Европското првенство.
 
Кристијано Роналдо наградата на ФИФА за најдобар во светот ја освои во конкуренција на својот најголем ривал, Лионел Меси од Барселона и ѕвездата на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, кој беше најдобар играч и стрелец на Европското првенство.
 
ФИФА го прогласи и тимот на годината, во кој влегоа голманот на Баерн Мануел Нојер, десниот бек на Јувентус Дани Алвеш, дефанзивците на Реал и Барселона Серхио Рамос и Жерард Пике, левиот бек на Реал Марсело, играчите од средниот ред на Реал Лука Модриќ и Тони Крос, односно капитенот на Барселона Андрес Иниеста и напаѓачите Кристијано Роналдо од Реал и Лео Меси и Луис Суарез од Барселона.
 
Инаку фудбалерите на Барселона не беа присутни на гала церемонијата во Цирих, бидејќи клубот процени дека осминафиналниот реванш, в среда, во Купот на Кралот против Атлетик Билбао има приоритет.
 
На церемонијата наградата за животно дело ја доби најдобриот футсал играч во историјата, Бразилецот Фалкао, а наградата за фер-плеј му припадна на колумбискиот клуб Атлетико Насионал.