Фудбал
17. July 2018 - 19:10

ФИФА го „промаши“ идеалниот тим на Мундијалот

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денес го објави идеалниот тим на Светското првенство кое во неделата заврши со Русија со триумф на репрезентацијата на Франција. Французите во финалето ја совладаа Хрватска со 4:2.

Очекувано, во тимот идеалниот тим, во формација 4-2-3-1, има најмногу Французи, четворица. По двајца играчи доаѓаат од Хрватска, Англија и Бразил, а еден е од Белгија.

Идеалните 11 на СП во Русија:

Љорис (Франција) – Трипие (Англија), Варан (Франција), Ловрен (Хрватска), Јанг (Англија) – Паулињо (Бразил), Модриќ (Хрватска) – Азар (Белгија), Гризман (Франција), Нејмар (Бразил) – Мбапе (Франција).

Изгледот на тимот предизвика лавина од негативни коментари на социјалните мрежи, а најмногу поради тоа што Нејмар се најде во оваа конкуренција.

Најскапиот светски фудбалер одигра просечен турнир и на ниту еден меч не беше решавачкиот фактор за бразилскиот тим. Истот така, прашање е зошто во тимот се наоѓа и Паулињо,а нема место за Канте, Погба или Ракитиќ на таа позиција.

Многу прашања предизвикува и изборот на Јанг на левата бековска позиција, иако младиот Французин Лукас Хернандез одигра беспрекорно на целиот турнир.

Место нема ниту за првиот стрелец на турнирот Кејн,а дискутабилен е и изборот на голманската позиција. ФИФА за најдобар голман го прогласи Белгиецот Куртоа, а во идеалниот тим го смести францускиот капитен Љорис, кој во финалето по своја вина прими смешен гол.