Loading Video...
Фудбал
4. December 2017 - 17:02

ФФМ ги избра најдобрите во 2017-та

На свеченоста одржана во во Македонскиот народен театар синоќа Фудбалската федерација на Македонија ги избра најдобрите за сезоната 2016/17 во повеќе категории.
 
За најдобар фудбалер во Македонија е прогласен Спировски, Барди е најдобар играч во странство, додека Седлоски е најуспешен тренер.
 
Најдобри во македонскиот фудбал за сезоната 2016/17:
 
Тренер: Гоце Седлоски (Вардар),
Тренер во женски фудбал: Кирил Изов (Истатов), 
Фудбалер во Македонија: Стефан Спировски (Вардар),
Фудбалерка во Македонија: Илза Максути (Јунајтед), 
Стрелец во Македонија: Бесарт Ибраими (Шкендија),
Стрелец во женски фудбал во Македонија: Ленче Андреевска (Драгон), 
Тренер во Футсал: Зоран Лекиќ (Шкупи), 
Играч во Футсал: Александар Глигоров (Велес), 
Тренер во младински фудбал: Горан Станковски (Работнички), 
Млад играч: Елиф Елмас (Работнички), 
Стрелец во младински фудбал: Александар Мишов (Академија Пандев),
Клуб во младински фудбал: Работнички,
Фудбалски работник: Илија Матеничаров (Академија Пандев), 
Фер-плеј екипа: Работнички, 
Судија: Александар Ставрев, 
Македонски фудбалер во странство: Енис Барди (Леванте).