Тенис
15. November 2017 - 8:52

Федерер прв полуфиналист во завршниот АТП Мастерс во Лондон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата остварена синоќа над Александер Зверев од Германија со 2-1.
 
Првиот сет ветеранот го доби на тај-брејк со 7:6, Германецот со 7:5 возврати во вториот сет, а во решавачкиот Федерер беше убедлив со 6:1.
 
Претходно во 2. коло од групата „Борис Бекер“ Џек Сок го победи Марин Чилиќ кој ги загуби шансите за влез меѓу четворицата најдобри.
 
По две рудни Федерер има две победи, Зверев и Чилиќ по една победа и еден пораз, Чилиќ два пати загуби.
 
Денеска на Мастерсот во Лондон на распоредот се мечевите од 2. коло во групата „Пит Сампрас.