Loading Video...
Тенис
3. July 2021 - 19:12

Федерер им се приклучи на Зверев и Беретини во осминафиналето на Вомблдон

Во машка конкуренција пласман во осминафиналето изборија (4-носител) Алексендер Зверев од Германија кој со 3-1 во сетови го победи Американецот, Фриц.
 
Со ист резулотат, 3-1 во сетови, и (6) Рожер Федерер беше подобар од Британецот, Камерон Нори, додека седмо рангираниот во Лондон, Матео Беретини од Италија во три сета со идентични 6-4 го совлада Словенецот, Бенде.
 
Настапот на Вимблдон заврши за контраверзниот Ник Киргијос кој по два одиграни сета, го предаде мечот против Канаѓанецот, Феликс Алисиме