Loading Video...
Тенис
21. January 2022 - 18:42

Фаворитите без мака до третата рунда на Австралија Опен кој заврши за Наоми Осака

Без изненадувања мина денешниот денм на Австралија опен кога во прашање е машката конкуренција. 
 
3-носител Александер Зверев место во третата рунда обезбеди со победата во три сета против Раду Албот од Молдавија. 
 
Иако загуби еден сет сепак Рафаел Надал кој е седми носител во Мелбурн го совлада Русинот,  Каран Качанов со 3-1 во сетови 
 
Најнеизвесниот меч го одиграа 7-носител Матео Беретини и Шпанецот,. Карлос Алказаар Гарфија, кој Италијанецот го доби со 3-2 во сетови.
 
Затоа пак кај дамите големо изненадување приреди 20-годишната Американка, Аманда Анисимова која ја елиминирта 13-носителка Наоми Осака по три сета. 
 
Викторија Азаренка иако послабо рангирана од Елена Свитолена сепак Белорусинката во два сета ја доби Украинката се се пласира во третата рунда во која без големи проблеми место обезбедија 1-носителка Барти, четвртата Крејичкова, петата Сакари како и Американката, Кејс и шпансската тенисерка Бадоса.