Свет
21. February 2018 - 10:05

Фатално невреме во САД: Ледениот дожд и снег ја оковаа Америка, 400 судари - има и мртви

Голема бура пропратена со леден дожд и снег ги зафати поголемите делови на САД и доведе до фатална несреќа и ги затвори училиштата. 
 
Американската метеролошка служба издаде денеска совети за однесување во зимски услови. 
 
Полицијата на Минесота соопштила дека замрзнатото време влијаело до тоа да дојде до 400 сообраќајки и 250 превртувања на автомобили на патиштата, вклучувајќи две фатални несреќи.
 
Во некои амрикански области се очекува снег со висина од 15 сантиметри, додека метеоролошката служба на Арканзас наведува дека оваа недела во некои подрачја би можело да падне повеќе од 20 сантиметри снег.
 
Училиштата во сојузните држави Мизури и Висконсин денеска ги откажале часовите или го одложиле нивниот почеток.