Ф1
11. May 2017 - 12:56

Ф-1:Ред Бул не го пушта Ферстапен во Ферари

Челниците на Ред Бул се уверени дека нема да го загубат Марк Ферстапен пред истекот на неговиот договор. За најмладиот победник на една трка во историјата на Формула 1 сериозен интерес покажува Скудерија Ферари.
 
Шпекулациите дека Ферстапен би можел да се пресели во Ферари ги покрена поранешниот возач Мартн Брандл со изјавата дека чувствува фрустрација кај 19-годишниот возач бидејќи Ред Бул тешко се носи со Мерцедес и Ферари.
 
Шпекулациите говорат дека Ферстапен може да се пресели во Маранело по завршувањето на сезоната кога им истекуваат договорите на Себастијан Фетел и Кими Раиконен.
 
Младиот Холанѓанец има договор со Ред Бул до 2018 година, но во договорот постои клаузула дека тој може да да замине доколку тимот не постигнува добри резултати.
 
Постоењето на ваквата клаузула во договорот на Ферстапен го демантира Хелмут Марко.
 
„Доколку ние не му дозоволиме тој не може да замине во Ферари“.
 
По четири трки во првенството на Формула 1, Ферстапен се наоѓа на петтото место со 35 бодови.
 
Наредната трка се вози в недела, на 14 мај, во Барселона, на патеката „Каталуња“.