Ф1
10. July 2016 - 17:04

Ф-1:Драмата на Силверстоун за Хамилтон

Светскиот првак Луис Хамилтон ги искористи проблемите со менувачот на клубскиот колега од Мерцедес Нико Розберг и триумфираше пред својата својата публика на патеката Силверстоун. 
Победата на ГН на В. Британија му е 47-ма во кариерата.  Второто место го освои Розберг кој е под истрага поради коментарите преку радио врските а трет беше Макс Ферстапен на кога ова му трет подиум на последните 6 трки. 
Во генералниот пласман води Розберг со 4 поени предност пред Хамилтон. 
Следната трка е во Унгарија на Хунгароринг.