Фудбал
1. May 2017 - 10:14

Европски рекорд на Анчелоти

Италијанскиот стратег Карло Анчелоти стана првиот тренер кој освоил четири шампионски титули во четири шампионски титули, во петте најсилни европски национални првенства.
 
Анчелоти со Баерн, во саботата, на три кола до крајот на Бундеслигата и теоретски ја обезбеди титулата. Италијанскиот стратег претхдно има титули во Серија А, Премиер лигата и француската Лига 1.
 
Италија ја освои со Милан во 2004, Премиер лигата со Челзи 2010, а Лига 1 со ПСЖ во 2013 година.
 
Единствен „неуспех“ имаше со Реал, каде во две сезони не успеа да стигне до титулата, но со „кралскиот клуб“ во 2014 ја освои Лигата на шампионите.