Кошарка
18. December 2015 - 8:34

Евролига: Реал Мадрид во ТОП 16

Кошаркарите на европскиот шампион Реал Мадрид со победата во последното (10) коло обезбедија пласман во следната рунда (ТОП 16 фаза) од Евролигата. Тие синоќа на домашен терен убедливо го совладаа Стразбур. За разлика од нив поранешниот европски шампион Макаби, го освои 5.место во својата група што не беше доволно за ТОП 16 фазата. Синоќа Макаби на гости го совлада директниот конкурент со четири разлика (70:66), но поради поразот на домашен терен од 11 разлика има послаб пласман.
 
За последното празно место во ТОП 16 фазата вечерва во директен дуел во Белград ќе решаваат Црвена Звезда и Баерн. Победникот ќе биде подобро пласиран.
 
Резултати 10.коло:
А група: Химки – Фенербахче 68:70, Реал Мадрид – Стразбург 97:65. Вечерва играат Црвена Звезда – Баерн.
Табела: Фенербахче 8-2 (победи-порази), Химки 5-5, Реал Мадрид 5-5, Црвена Звезда 4-5, Баерн 4-5, Стразбур 3-7.
Б група: Лаборал – Цедевита 92:70. Вечерва играат: Емприо Армани – Лимож и Олимпијакос – Ефес Пилсен.
Табела: Олимпијакос 8-1, Лаборал 6-4, Анадолу Ефес 5-4, Цедевита 4-6, Емприо Армани 3-6, Лимож 2-7.
Ц група: Жалгирис – Панатинаикос 72:75. Вечерва играат: Локомотив Кубан – Барселона и Зиелона Гора – Каршијака.
Табела: Локомотив Кубан 7-2, Барселона 6-3, Панатинаикос 6-4, Жалгирис 5-5, Каршијака 2-7, Зиелона Гора 2-7.
Д група: Дарушафака – Макаби 66:70, Бамберг – Динамо Сасари 86:54. Вечерва играат: Уникаха – ЦСКА Москва. 
Табела: ЦСКА Москва 8-1, Уникаха 7-2, Бамберг 6-4, Дарушафака 4-6, Макаби 4-6, Динамо Сасари 0-10.