Кошарка
2. December 2016 - 9:45

Евролига: Победи за Фенербахче и ЦСКА

Екипите на Фенербахче и на ЦСКА Москва остварија минимални победи на синоќа одиграните дуели од 10.коло од кошаркарската Евролига. Фенербахче го совлада Реал Мадрид, а решавачките поени во последните секунди ги постигна Џејмс Нунали откако реализираше едно од двете слободни фрлања. Нунали со 18 поени беше и најефикасен. Надуелот Бамберг – ЦСКА решавачкиот кош го постигна Витали Фридзон.
 
Резултати и двојки од 10.коло:
Фенербахче – Реал Мадрид 78:77,
Бамберг – ЦСКА 88:90,
Уникс Казан – Армани Милано 100:79 и
Макаби – Анадолу Ефес 77:86.
 
Денеска се играат натпреварите:
Дарушафака – Олимпијакос,
Црвена Звезда – Жалгирис,
Басконија – Галатасарај и
Барселона – Панатинаикос.
 
Табела: ЦСКА Москва 9-1 (победи-порази), Реал Мадрид 7-3, Фенербахче 7-3, Панатинаикос 5-4, Олимпијакос 5-4, Дарушафака 5-4, Басконија 5-4, Макаби 5-5, Анадолу Ефес 5-5, Црвена Звезда 4-5, Барселона 4-5, Армани Милано 4-6, Жалгирис 3-6, Галатасарај 3-6, Уникс Казан 3-7, Бамберг 2-8.