Кошарка
4. September 2017 - 22:37

Евробаскет 2017: Србија поуспешна од Турција

Во дербито на групата Д во Истанбул Србија го совлада домаќинот Турција, додека 
кошаркарите на Русија ја постигнаа третата победа и се единствената непоразена селекција во оваа група со најголеми шанси за освојување на првото место.
На дуелот во Клуж Хрватска водеше во текот на целиот натпревар и стигна до победата, а Шпанија го декласираше домаќинот Романија.
 
Двојки 3.коло Ц група: Унгарија - Чешка 85:73 и Црна Гора - Хрватска 72:76, Шпанија - Романија 91:50.
Табела: Шпанија 3-0, Хрватска 3-0, Унгарија 1-2, Чешка 1-2, Црна Гора 1-2, Романија 0-3.
Двојки 3.коло Д група: Белгија - Русија 67:76, Летонија - Велика Британија 97:92, Србија - Турција 80:74.
Табела: Русија 3-0, Србија 2-1, Летонија 2-1, Белгија 1-2, Турција 1-2, Велика Британија 0-3.
Утре се играат натпреварите од 4.коло во сите четири групи на Европското првенство во кошарка.