Фудбал
18. јуни 2021 - 20:32

ЕУРО2020: Хрватска и Чешка одиграа нерешено во Глазгов

Хрватска ги задржа шансите за пласман во нокаут фазата на ЕУРО2020, откако вечерва одигра 1:1 (0:1) против Чешка во Глазгов, во рамки на првиот натпревар од второто коло во групата Д.

Првиот гол беше постигнат од пенал, Ловрен со лакт го удри Шик на кој му потече крв од носот. Ситуацијата се гледаше со ВАР, по што судијата одлучи да досуди најстрога казна која Шик ја претвори во водство од 1-0.

Хрватска израмни по само две минути игра во второто полувреме кога Перишиќ упати вистинска бомба од странчна позиција за 1-1.

Се чинеше дека на овој меч ќе има уште голови, но тоа не се случи, ова беше конечниот резултат.