Фудбал
17. јуни 2016 - 22:54

ЕУРО 2016: Хрватска испушти победа против Чешка

Репрезентацијата на Чешка успеа да остане непоразена во дуелот од 2.коло од Д групата на Европското првенство откако со Хрватска одигра нерешено 2:2, иако Хрватите водеа со 2:0 по 60 минути игра. Хрватска е прва во групата со 4 бодови, додека ова беше прв бод за Чешка.
Хрватска поведе во 37.минута со голот на Иван Перишиќ, а на 2:0 зголеми Иван Ракитиќ во 60.минута. Чешка во 76.минута намали преку Милан Шкода, а конечните 2:2 ги постави Милан Нечид во 90+4 минута од пенал.
Инаку, натпреварот беше во прекин од пет минути поради дивеењето на хрватските навивачи, кои фрлија на теренот чадни бомби.
 Во Ница Шпанија и Турција 3-0. 
 
Попладнево во првиот денешен натпревар Италија ја победи Шведска со 1:0 со голот на Едер во 88.минута.