Фудбал
16. јуни 2016 - 8:46

ЕУРО 2016: Франција обезбеди осминафинале

Репрезентацијата на Франција е првата која обезбеди пласман во осминафиналето на Европското првенство. Домаќинот на шампионатот синоќа на „Велодром“ во Марсеј во рамките на дуелот од 2.коло од групата А ја победи Албанија со 2:0. Двата гола беа постигнати во финишот на дуелот. Најпрвин резервистот Антоан Гризман во 90.минута донесе водство до 1:0, а потоа во 90+6 минута конечните 2:0 ги постави Димитри Пајет што за него беше втор гол на првенството.
Во првиот натпревар од групата одигра вчера Романија и Швајцарија одиграа нерешено 1:1. Франција е прва во групата со 6 бодови, Швајцарија има 4, Романија 1, а Албанија е без бод.
Во рамките од Б групата вчера Словачка ја победи Русија со 2:1, а денеска од 15 часот играат Англија и Велс. Покрај овој натпревар се играат и дуелите од Ц групата Украина – Северна Ирска (почеток 18 часот) и Германија – Полска (почеток 21 часот).