Loading Video...
Свет
16. April 2018 - 17:16

ЕУ повика да се спречат нападите со хемиско оружје во Сирија

Еу ги повика Русија и Иран да го искористат  нивното  влијание врз сириските власти со цел да спречат натамошна употреба на хемиско оружје. Не треба да се се избрзува со заклучоците. Хемискиот наапд во Дума  на 7 април за кој зборува Западот и го обвинува Дамаск   сеуште не е потврден  возврати Москва. Истрагата ја води  Органзиацијата за забрана на хемиското оружје.  Инаку во Сирија  утрово се славеше.  Голем број луѓе се собраа во  центарот на ДАмаск   во знак на поддршка на сириските војници  кои  како сметаат успеале да се спротистваат на воената интервеницја на тгри зпадни земји пред три дена.

Коми –  Можно е русите да имаат доказ дека трамп бил присутен кога проститутки уринирале една врз друга

Можно е Москва  да поседува компромитирачка видео снимка од  Доналд ТРамп ТРамп со проститутки , која ја користела за да го оценува вели екс директорот на ФБИ   Џејмс Коми за ЕЈ БИ СИЊуз.

– Искрено никогаш не верував дека овие зборови ќе излезат од мојата уста, но не знам дали тековниот претседател на САД бил со проститутки кои уринирале една врз друга во Москва во 2013 та. Можно е, но јас не знам.

Во интерјвото Коми го опишува ТРамп како  морално неподобен да биде претседател и како  човек кој постојано лаже.  Ова е прво  негово интервјо  откао нејандејно ТРамп го отпути мината година. Инаку  Џејмс Коми е клучен сведок во истрагата на специјалниот совентик Милер дали ТРамп ја попрелувач истрагта на ФБи за руското мешање во изборите во 2016 година.

Ѓукановиќ- Црна Гора продолжува по европскиот пат

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора. Во победничкиот говор кандидатот  на владејачката Демократска партија на социјалистите изјави дека изборниот резултат е потврда за решителноста на Црна Гора да продолжи по европскиот пат. Ова е втор претседателски мандат за  Ѓукановиќ .

Голем шумски пожар во близина на Сиднеј

2430 хектари шума изгореа во пожарот  во близина на Сиднеј. Пожарниакрите се обидуваат да ги  стават под контрола пламените јазици и да ги заштит куќите. Во тек е истрага за причината за пожарот.