Свет
17. November 2017 - 17:32

ЕУ бара напредок во преговорите со Велика Британија до почетокот на декември

 

Британската премиерка Тереза Меј и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска изјавија дека двете страни се уште не се подготвени во декември да ја почнат новата фаза во преговорите со кои Велика Британија ќе ја напушти Европската унија.

Меј и Туск имаa средба за време на самитот на Унијата во шведскиот град Гетеборг. Темите на кои преговорите се блокирани се правата на европските државјани во Велика Британија, статусот на границата со Ирска и исплатата на десетици милијарди што ЕУ ги бара од Лондон. Според Туск, двете страни мора да постигнат напредок по овие три теми најдоцна до почетокот на декември.

И претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го осуди бавниот напредок во преговорите и порача дека „часовникот отчукува“.

Доколку Лондон и Брисел не успеат да постигнат договор, тогаш се очекува дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ без да има регулиран однос со Унијата, што може да предизвика потешкотии во меѓусебната трговија.