Свет
29. September 2020 - 18:50

Ереван тврди дека турски Ф-16 соборил ерменски воен авион

Инцидентот се случил во ерменски виздушен простор каде турскиот авион го погодил ерменскиот Su-25 од советско производство. Министерството потврди дека пилотот загинал.

Нападот доаѓа само неколку часа откако Анкара објави дека ќе му помогне Азербејџан во врска со ерменската „агресија“.

Азербејџанското министерство за одбрана негира дека е урнат ерменскиот авион, а истото го изјави и човек од кабинетот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Претходно, Арајик Харутјунјан, претседателот на непризнатата република Арцах, каде што се наоѓа регионот Нагорно-Карабах, изјави дека нивната војска урнала турски F-16.