Балкан
7. December 2017 - 8:59

Ердоган во историска посета на Грција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови. 

За време на оваа прва посета на еден турски претседател на Атина по 1952 година, Ердоган ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и со премиерот Алексис Ципрас, по што ќе отпатува во Западна Тракија, каде ќе има средби со претставници на локалните жители, кои за Грција се „муслиманско“, а за Турција „турско малцинство“. 

Се очекува главни теми на разговорите на Ердоган со неговите грчки домаќини да бидат мигрантската криза, регионалните односи, енергетиката, како и кипарскиот проблем.

Портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калан вчера изјави дека Анкара се надева оти посетата ќе придонесе за развоиј и зајакнување на билатералните односи.

Главни спорови во односите меѓу Атина и Анкара и натаму е линијата на разграничување во Егерјското Море, проблемот на поделениот Кипар и правата на муслманите во Тракија, а од минатата година и барањето на Турција за екстрадиција на осуммината турски воени офицери, кои побегнаа во Грција по ланскиот обид за воен удар.

Во пресрет на пристигнувањето на Ердоган, во Грција се воведени засилени безбедносни мерки, а властите забранија и одржување на секакви собири во центарот на Атина.