Балкан
20. August 2017 - 19:40

Ердоган: Турците во Германија „да и удрат шлаканица“ на владејачката коалиција

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска ги повика германските државјани со турско потекло да им „удрат шлаканица“ на двете владејачки коалиции во Германија на престојните избори, што се закажани на 24 септември.

Ердоган апелира до етничките Турци во Германија да не гласаат ниту за демохристијаните на канцеларката Ангела Меркел, ниту за нејзиниот коалициски партнер Социјалдемократската партија, како и за Партијата на зелените.

Ердоган трет ден по ред им се обраќа на Германците со турско потекло барајќи да не гласаат за партии кои се „непријатели на Турција“. 

- Бидете со оние кои се пријателски расположени кон Турција. Не грижете се доколку станува збор за мала партија, дајте го својот глас. Тогаш таа ќе порасне и ќе биде поголема, посочи Ердоган во Истанбул.

Но, тој не прецизираше кои партии би биле евентуланиот избор на турската етничка заедница во Германија.

Според проценките на аналитичарите околу 1,2 милиони етнички Турци имаат право на глас во Германија.