Балкан
6. јуни 2017 - 9:54

Ердоган оствари телефонски разговори со лидерите на Катар, Русија, Кувајт и Саудиска Арабија

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган оствари телефонски разговори со лидерите на Катар, Русија, Кувајт и Саудиска Арабија, при што разговараше за намалувањето на тензиите, изјави анонимен извор, пренесува БТА.

- При разговорите е истакнато значењето на регионалнот мир и стабилноста, како и важноста фокусот да се стави на дипломатијата и дијалогот со цел да се намали моменталната тензија, наведе изворот. 

Пет арапски земји и либиската Влада од источнот дел на земјата, што е во сојузништво со командирот Калиф Хафтар и Малдивите ги прекинаа дипломатските односи со Катар. 

Земјите, што ја донесоа оваа одлука, за физичко и дипломатско изолирање на Катар, тврдат дека Катар ги пддржува исламистичките групи и тероризмот. 

Односите ги прекинаа Бахреин, Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Либија и Малдивите и соопштија дека ќе ги повлечат нивните дипломати од Катар, како и дека ќе ги протерааат катарските дипломати од нивните територии.