Ракомет
4. December 2018 - 11:30

ЕП Ракомет (ж): Холанѓанките среќно против Шпанија

Преубавите Холанѓанки  ја забележаа и втората победа на ЕП во Франција, откако во интересен меч со 28:27 беа подобри од Шпанките, додека Норвешка по фрустрирачкиот пораз од Германија во првото коло ги „начека“ Чехинките за висока и убедлива 31:17 победа.

Холандија и Шпанија играа за пласман понатаму откако двете репрезентации имаа убедливи победи во првото коло, и иако „лалињата“ имаа предност од +3 во првото полувреме, финишот беше за инфаркт.

На само 17 секунди пред крајот, Шпанија успеа да израмни на 27:27, но Холанѓанките дојдоа до победата откако Лоис Абинг од огромна далечина успеа да постигне гол за неверојатна победа. Нике Грот заврши со 9 гола за Холандија, Абинг имаше 6, додека за Шпанките Кармин Мартин имаше шест гола.

Актуелниот шампион, Норвешка пак, по изненадувачкиот пораз од Германија, имаше апсолутна доминација над Чехинките, победувајќи со огромни 14 гола разликa.