Ракомет
9. January 2020 - 22:22

ЕП ракомет 2020: Комплетиран првиот ден

Со четирите натпревари одиграни денеска почна 14.то Европско првенство во ракомет. На првиот ден беа одиграни по два натпревара од групите А и Ц.
Во Грац во рамките од група А Хрватска очекувано ја победи Црна Гора со 27:21, а најефикасен беше Лука Циндриќ со 6 голови. Изненадување направи Белорусија со победата над Србија со 35:30.
 
Во групата Ц во Тројндхајм европскиот првак Шпанија го совлада дебитантот Летонија со 33:22, а најефикасен кај Летонија беше вардарецот Криштопанс со 7 голови. Во вториот дуел од групата Германија ја совлада Холандија со 34:23.
 
Утре се играат шест натпревари меѓу кои и дуелот Македонија - Украина во Виена.
Од Виена
Марјан Ников