Ракомет
14. January 2020 - 8:49

ЕП ракомет 2020: Брестовац: Мора да ја подобриме играта со играч повеќе

Оптимизам е присутен во редовите на македонските ракометари во пресрет на последниот дуел, особено што со победа над Австрија над два разлика (може и еден), а не повеќе од четири тогаш во следната фаза Македонија покрај пласманот ќе пренесе и два бода.
 
- Пред првенството искрено стравува за одбраната особено по повредата на Велко Маркоски и многу повеќе внимание обрнувавме токму на одбраната и сега за сега функционира многу подобро од нападот, каде имаме проблеми. Тешко реализираме играч имаме неточни додавања и удари. Малку е време за нешто да се корегира, но наша главна цел ќе биде да ги спуштиме Австријците на 24-25 за да можеме да стигнеме до победа. Инаку, ни одговара и победа од еден разлика, но со најмалку 33 голови, но тоа е тешко остварливо според тоа како играат двете селекции, изјави селекторот Данило Брестовац.
 
Македонија попладнево од 18:15 часот го игра последниот дуел од Б групата во Виена против ко-домаќинот Виена. Во вториот дуел од 20:30 часот играат Украина и Чешка.
 
Од Виена
Марјан Ников