Ракомет
13. January 2018 - 15:38

ЕП - Хрватска 2018: Стоилов погоди во Арена Загреб за победа над Ј.Кореја во 2009 година

Пикерот на македонската репрезентација Стојанче Стоилов е дел од нашата селекција и по четврти пат ќе настапува на ЕП. Инаку, тој како замена на повредениот ВанчоДимовски на шампионатот во Хрватска (Светско) во 2009 година се приклучи на репрезентацијата.
Во дуелот за пласман на 11.место во Арена Загреб, Стоилов голот за победа го постигна во последната минута. Македонија триумфираше со 32:31, а Стоилов го постигна својот прв гол на големите натпреварувања.