Ракомет
13. January 2018 - 22:07

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

 

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави:

- Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу пробелми. Одигравме еден тежок и натпревар кој не беше убав за гледање. Многу тензија на теренот тежок се за играње, никој од нас не го даде својот максимум. Од нивана страна беше полесно да се игра имаа психолошка предност дека досега не победувале. Треба да уживаме во оваа победа и добро да се подготвиме за дуелот со Црна Гора. Има многу енергија кај нас. Во првиот дел бевме поквалитетно во одбраната во вториот дел имавме многу загубени дуели еден на еден и тогаш е тешко да се одбрани. Ни фалеше многу, но се надевам со Црна Гора тоа ќе се надополни.