Ракомет
15. January 2018 - 22:12

ЕП - Хрватска 2018: Победа над Црна Гора за пласман во втората фаза во Вараждин

Втора победа за Македонија совладана е Црна Гора со 29:27 и по второто коло е на првата позиција на табелата со 4 бода, пред Германија со 3 и Словенија со 1 бод, Црна Гора нема бод.

Македонија дуелот со Црна Гора го почна со водство од 2:0 и 4:2, но потоа противникот направи серија од 6-1 за водство од 8:5 за првпат три разлика. На истекот од 20.минута по контрата на Георгиевски, Македонија изедначи на 10:10 и потоа следеше контра на Манасков за 11:10. По играта гол-за-гол, Црна Гора го искористи исклучувањето на Јоновски за да поведе со 14:13. На полувреме противникот го задржа водството (16:15) од гол предност, откако во финишот на првиот дел имавме серија од две исклучувања.

По водството на Црна Гора од 19:17, Македонија излезе од летаргијата и со серија од 4-0 ја „материјализираше“ предноста од играч повеќе (два гола на Кузмановски) за 21:19. Во 48.минута Македонија по двата гола од контра имаше највисоки +4 (24:20). Падот на играта на Македонија го искористи ривалот и во 55.минута намали на 27:26. Грешката на Црна Гора во нападот Миркуловски ја казни откако ја одзема топката и контрата ја заврши за водство од 28:26. Со играч повеќе во 59.минута гол за потврда на победата постиган Филип Лазаров, а нападот на Црна Гора го одбрани Ристовски.

Најдобар стрелец кај Македонија беше Кумановски со 5 голови.

Утре е слободен ден, во среда на 17.јануари Македонија од 18:15 часот игра против европскиот првак Германија.