Ракомет
21. January 2018 - 13:47

ЕП - Хрватска 2018: „Црвената фурија“ нов предизвик за македонските ракометари

Македонија вечерва против европскиот вицепрвак Шпанија ги продолжува натпреварите на Европското првенство. Вараждин е ново место каде нашите ракометари ќе се обидат да ја продолжат серијата без пораз. Дилеми веќе нема по успешните игри и резултати сите мисли се свртени кон полуфиналето. Начинот на играта на двете селекции е речиси ист, а тоа го потенцираат и од нашиот табор.

Со „црвената фурија“ имаме одиграно пет натптревари и имаме пет порази, но негативна серија имавме и со Германија која тука ја прекинавме. Ланскиот дуел во Мец (25:29) беше можеби и најдобриот против шпанскиот состав, равноправни бевме 50-тина минути, а им „продадовме“ и неколку „фини“ голови.

Едно е сигурно дека и во Вараждин како и во Загреб македонските навивачи ќе бидат од голема помош за избраниците на селекторот Раул Гонзалез.

Во составот на Шпанија за овој дуел се враќа Агинагалде, место Гони, додека и селекторот на Македонија Раул ја направи очекуваната промена во составот, вратен е Филип Лазаров место Никола Маркоски. Дуелот во Вараждин Арена почнува во 20:30 часот, а ќе го судат белоруските судии Гуско и Репкин.

Во терминот од 18:15 часот се игра дуелот Германија - Данска.