Фудбал
1. July 2016 - 10:44

ЕП 2016:Најбрзиот гол за Левандовски

Водечкиот гол кој Роберт Левандовски го постигна во четвртфиналниот дуел со Португалија е вториот најбрз во историјата на континенталните првенства, а најбрз на ова Европско првенство.
 
Левандовски го совлда Риу Патрисио по 99 секунди игра со што го прекина постот во националниот тим од повеќе од 600 минути на кои немаше постигнато гол.
 
Напаѓачот на Баерн погоди по акцијата на Гросицки, но не успеа да го собори рекордот на Русинот Дмитри Кириченко, кој на ЕП во 2004 година против Грција постигна гол по само 67 секунди игра.
 
На третото место на вечната листа се наоѓа репрезентативецот на Република Ирска, кој во осминафиналето против Франција постигна гол по една минута и 59 секунди.