Свет
4. March 2021 - 10:51

ЕМА почна експертиза за руската вакцина „Спутник V“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна експертиза за руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“.

ЕМА претходно беше обвинета за неуспешната набавка и дистрибуција на вакцини во земјите-членки на ЕУ.

Досега во ЕУ за употреба се одобрени  три вакцини: на Модерна , на „Фајзер/БиоНтек  и на АстраЗенека, а на 11 март ќе одлучува дали ќе дозволи употребата на вакцината против Ковид-19 на американскиот фармацевтски производител Џонсон & Џонсон.

Унгарија и Словачка веќе одобрија примена на „Спутник V“, без одобрение од ЕМА.

Вакцината „Спутник V“ досега е регистрирана во 42 држави.