Тенис
27. May 2019 - 16:24

Елиминација на фаворитки на Ролан Гарос

Иако важеа за фаврити за поминување во следна фаза на гренд-слем турнирот Ролан Гарос во Париз, сепак со наведнати глави го завршија својот настап 13-тата светска тенисерка Каролина Вознијацки од Данска и 44-тата Анастасија Павличенкова од Русија.

Вознијацки иако првиот сет го доби доминантно со 6-0, ги загуби преостанатите два со резултат 6-3 6-3 од малку познатата руска тенисерка Вероника Кудерметова.

Нејзината сонародничка Анастасија Павличенкова пак лесно и брзо беше совладана со 6-4 и 6-2 од анонимната Менди Минела (100-та на ВТА листата) од Луксембург.

Ова се сите резултати на досега завршените дуели од вториот ден на женскиот дел од Ролан Гарос:

Дејвис – Плишкова 2-0
Канепи – Гергеш 2-0
Кузмова – Корнет 2-0
Бертенс – Перментие 2-0
Пери – Лапко 2-0
Конта – Лотнер 2-0
Брејди – Јоровиќ 2-1
Барти – Пегула 2-0
Херцог – Шашович 2-1
Кирстеа – Јуван 2-1
Жанг – Лепченко 2-0
Севастова – Кумхум 2-0
Векиќ – Самсонова 2-0