Спорт плус
25. October 2015 - 0:07

ЕКК: Сребрен медал за женската екипа на Асеко Гамбит

Шахистите на ШК Сибир ја освоија титула на Европскиот клупски куп кој во саботата заврши во Скопје. Сибир до европската титула стигна без пораз, откако во седумте кола забележа шест победи и едно реми.
 
ШК Сибир, во последното коло, ремизираше со Објетиво Падова. Второто место на првенството им припадна на шахистите на Сокар од Азербејџан, а трети беа шахистите на Медниј Всадник од Русија.
 
Македонскиот шампион Алкалоид, во последното коло славеше над израелскиот Бер Шива со 4,5:1,5 и во конечниот пласман го освои шестото место.
 
Во женска конкуренција македонскиот тим Гамбит Асеко Сее натпреварувањето го завршија на второто место. Македонскиот преставник во последното коло ремизираше со рускиот тим Угра.
 
Првото место им припадна на шахистките на Нона од Грузија, додека бронзата ја освоија ја освои Угра.