Спорт плус
10. October 2017 - 19:37

ЕКК: Победи за македонските претставници

На Европскиот клупски куп во Шах што се игра во летувалиштетот Анталија во Турција  нови победи за македонските претставници. 

Алкалоид со убедливо водство од 5-0 ја најави победата против Валеренга од Норвешка во меч во кој уште Елјанов го игра својот меч, додека трета победа по ред  нареди Асеко Гамбит и тоа во дуелот со литванскиот тим Макаби со 3.5-2,5. 
Динев и Марјан Митков остварија значајни победи на последните две табли додека Николовски го загуби својот меч од Загоркис.