Македонија
15. September 2020 - 19:15

Едно новозаразено и две лица оздравени од коронавирусот во Кичево

Во последните 24 часа имаме едно новозаразено лице, меѓутоа имаме за среќа две лица оздравени од коронавирус во Кичево, со што вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во нашата општина моментално е 291 лице. Од нив 28 се активни, 249 се излекувани и 14 лица се починати, информира Џабир Бајрами директор на Здраствен дом и член на Кризниот штаб на општина Кичево.

Тој додава дека подолжува трендот на намалување на активните случаи во општина Кичево, бидејќи, како што вели денеска овторно има повеќе оздравени од новозаразени лица.

-Новозарезеното лице се лекува во домашни услови и под надзор на матичниот лекар. Останува апелот до сите граѓани да се држат до препораките дадени од надлежните здравствени институции, додаде Бајрами.

Во исттиот период според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на ОВР Кичево , полициските службеници констатирале 27 прекршоци за неносење лична заштита на лицето.

Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спре.