Свет
23. April 2019 - 11:46

Една снимка го покажа целиот ужас од земјотресот на Филипините

Филипините вчера беа погодени од силен земјотрес со магнитуда од 6,3 степени според Рихтерова скала поради кој се треселе многу згради, а жителите панично барале место каде би можеле да се засолнат, пишува Гизмодо.
 
Снимките од потресот се појавиле на интернет, а две од нив особено ги запрепастија луѓето. Имено станува збор за излевање на огромна количина вода од висококатница во Манила. Според локалните известувачи водата паѓала од базен, кој бил на врвот на облакодерот.
 
Оваа зграда е релативно нова, изградена неодамна и се смета за највисока градба надвор од Кина.