Спорт плус
25. November 2018 - 13:47

Џошуа: Ќе ја преспијам борбата меѓу Вајлдер и Фјури, Дионтеј треба да победи

Фановите на боксот ширум светот ги насочија погледите кон битката следната недела меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер. Во неа Американецот треба да ја брани титулата во ВБЦ, а тој е сметан за практично единствениот човек во тешка категорија, кој може да ја оспори хегемонијата на Ентони Џошуа.

Се очекува победникот од овој натпревар да се бори токму со Британецот за обединување на сите светски титули во професионалниот бокс. И затоа, мислењето на популарниот Еј Џеј за претстојниот спектакуларен судир е исклучително интересно. Но, се чини дека тој дури и нема да го гледа.

Натпреварот е в недела наутро по европско време. Тој ќе стартува околу 5:30-6:00 часот по македонско време, што автоматски е уште два часа назад во Велика Британија. И наместо да помине една непроспиена ноќ и да го гледа идниот ривал, кој и да е тој, Џошуа преферира да си поспие.

– Овој натпревар е премногу рано наутро за мене, па најверојатно ќе го преспијам. Имам потреба Вајлдер да победи. Зашто, ако победи Фјури, потоа ќе има и реванш, а тоа ќе ги наруши моите планови. Затоа сакам Вајлдер да победи. И потоа го чекам, рече Џошуа.