Фудбал
22. May 2016 - 9:12

Двојна круна за Јувентус

Фудбалерите на Јувентус го совладаа Милан со 1:0, со голот на Мората во 110.минута и го освоија италијанскиот Куп. Јувентус со освоената 11-та титула во Купот, ја комплетираше двојната круна и стана првата екипа во Италија која во две последовни сезони ги освоила превеството и Купот.
 
Јувентус на „Олимпико“ во Рим, го освои Купот на Италија иако според прикажаното во текот на целиот натпревар Милан го заслужи трофејот.
 
Казната за бројните нереализирани шанси на Милан, стигна во 110.минута, кога Алваро Мората полуконтрата која ја организараа Ламина и Квадрадо ја заврши со гол. Шпанскиот репрезентативец две минути претходно влезе во игра.
 
Милан не успеа да го осови трофејот што значи дека наредната сезона нема да игра во европските купови.