Свет
16. February 2017 - 9:53

Два земјотреси ја погодија Индонезија

Индонезиската провинција Аче ја погодија денеска два земјотреси, при кои девет лица се повредени во дистриктот Триангаденг и оштетени се две куќи во дистриктот Пиди Џаја, во близина на епицентарот. 

Земјотресите со јачина од 5,1 и 5,6 сптемени според Рихотеровата скала се случиле околу 3.00 часот наутро, по локална време, соопшти Американскиот геолошки завод. 

Земјотресите во Индонезија се многу честа појава.